top of page

8 wskazówek jak przygotować się do matury z informatyki

Przedstawiamy osiem najważniejszych wskazówek i porad, które pomogą Ci dobrze przygotować się do egzaminu z informatyki.


matura z informatyki - jak się przygotować

1. Trening praktyczny

Matura z informatyki opiera się w znacznym stopniu na umiejętnościach praktycznych, dlatego w ramach przygotowania się do egzaminu warto samodzielnie rozwiązywać jak najwięcej zadań praktycznych z każdego zagadnienia maturalnego: programowania, arkuszy kalkulacyjnych i baz danych. Taki trening pozwoli Ci nie tylko dobrze opanować potrzebną wiedzę i schematy, ale również wyćwiczyć umiejętności potrzebne do sprawnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych w krótkim, ograniczonym na egzaminie czasie. Podczas samodzielnego rozwiązywania zadań warto wyrobić sobie nawyk zapisywania odpowiedzi w pliku tekstowym, w takiej formie jak na egzaminie maturalnym. Po rozwiązaniu każdego zadania dobrze jest też sprawdzać odpowiedzi oraz przykładowe rozwiązania w zasadach oceniania, tak aby weryfikować poprawność naszego rozwiązania, poznawać dobre wzorce i mieć świadomość na jakie aspekty rozwiązania zwracana jest uwaga na maturze.

2. Zadania maturalne

Najlepszym źródłem zadań do samodzielnych ćwiczeń są arkusze egzaminacyjne z ubiegłych lat. Przede wszystkim warto jest zacząć od egzaminu maturalnego z 2023 roku oraz próbnych arkuszy w nowej formule 2023, ponieważ zawierają one typowe zadania, które można znaleźć w obecnej formie egzaminu. W dalszej kolejności warto również rozwiązać arkusze z lat 2015-2023, w ramach starej formuły 2015. Arkusze te są dobrym materiałem treningowym, ponieważ są zbliżone do aktualnej formuły matury z informatyki – więcej o różnicach pomiędzy aktualną formułą 2023 a formułą 2015 możesz przeczytać w artykule: Egzamin maturalny z informatyki w 2024 roku.

Przydatne linki:

3. Zbiory zadań i informatory

Jeżeli udało Ci się rozwiązać wszystkie arkusze maturalne i szukasz dodatkowych zadań do ćwiczeń, możesz sięgnąć również po informatory oraz zbiory zadań przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które są bardzo wartościowymi materiałami do samodzielnej pracy.

Na szczególną uwagę zasługuje zbiór zadań z formuły 2015, który zawiera ponad 100 zadań maturalnych, wraz z odpowiedziami i rozwiązaniami, jak również dodatkowymi komentarzami oraz podpowiedziami, które są szczególnie cenne przy samodzielnych ćwiczeniach.

Przydatne linki:

​4. Pierwsze kroki w programowaniu

Pierwsze kroki w programowaniu mogą nie być łatwe. Jeżeli wymyślenie poprawnego rozwiązania w zadaniach algorytmicznych sprawia Ci na początku kłopot, dobrym pomysłem może być sięgnięcie po zadania z matury podstawowej. Matura z informatyki na takim poziomie była przeprowadzana w latach 2005-2020 w ramach tzw. „starej formuły 2014”.

Zadania z programowania na poziomie podstawowym są prostsze i mniej rozbudowane niż zadania na poziomie rozszerzonym, dlatego mogą być bardzo przydatnym treningiem algorytmiki, umiejętności rozwiązywania problemów oraz szlifowaniem warsztatu programowania przed rozwiązywaniem bardziej skomplikowanych zadań z obecnej matury.

Przydatne linki:

5. Ćwiczenie kwerend SQL

Jednym z typów zadań, które mogą sprawić problem przy samodzielnej nauce, jest zapisywanie ręcznie kwerend w języku SQL. Często ciężko jest nam „zasymulować” w głowie działanie takiej kwerendy i ocenić, czy zwróci ona pożądany wynik. Przydatnym narzędziem, które może pomóc w nauce i ćwiczeniu kwerend SQL może być jeden z internetowych interpreterów kwerend, przykładowo serwis przygotowany przez W3Schools. Strona ta umożliwia tworzenie własnych kwerend SQL i uruchomienie ich z przykładową bazą danych, która składa się z wielu tabel (m.in. klienci, produkty, zamówienia, pracownicy). Możesz w ten sposób sprawdzić jaki będzie wynik działania naszej kwerendy na przykładowych danych, jak również poeksperymentować z własnymi rozwiązaniami i pomysłami w języku SQL.

6. Zagadnienia teoretyczne

W ramach matury z informatyki musimy również opanować podstawową wiedzę z teorii informatyki. Pomocą w opracowaniu zagadnień teoretycznych jest z pewnością dobry podręcznik z rozszerzonej informatyki, jak również materiały edukacyjne dostępne w Internecie.

W celu utrwalenia i sprawdzenia swojej wiedzy warto jest sięgnąć po zadania wielokrotnego wyboru z arkuszy egzaminacyjnych z ubiegłych lat i pogrupować je tematycznie, przykładowo na zadania z sieci komputerowych, grafiki komputerowej, systemów liczbowych, itd. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość przećwiczenia zadań z wybranego zagadnienia, które sprawia nam szczególną trudność lub przygotowania losowych „zestawów” zadań w celu wyrywkowej powtórki wiadomości.

7. Język programowania i programy użytkowe

Na początku roku szkolnego w ramach deklaracji maturalnej musimy zdecydować jakiego środowiska i oprogramowania będziemy używać na maturze z informatyki. Możemy wybrać pomiędzy systemem operacyjnym Windows lub Linux, pakietem biurowym Microsoft Office lub OpenOffice/LibreOffice oraz językiem programowania C++, Python lub Java. Warto jest wybrać język programowania, system operacyjny oraz programy użytkowe, w których mamy największe doświadczenie i najlepiej nam się pracuje. Trzeba jednak pamiętać, że w deklaracji maturalnej możemy wskazać jedynie oprogramowanie posiadane przez naszą szkołę, dlatego dobrze jest wcześniej upewnić się jakie oprogramowanie jest dostępne w szkolnej pracowni informatycznej. W ramach samodzielnych ćwiczeń w domu, dobrze jest zakupić lub uzyskać darmowy dostęp (przykładowo w Warszawie w ramach projektu EduWarszawa) do takiego samego zestawu oprogramowania, jakiego będziemy używać na szkolnym komputerze w czasie matury. W miarę możliwości, warto zwrócić również uwagę na wersję używanego programu, ponieważ często poszczególne wydania mogą różnić się wyglądem oraz dostępnymi funkcjami.

8. Kurs maturalny

W dobrym przygotowaniu do egzaminu maturalnego z informatyki może również pomóc dedykowany kurs maturalny. Zaletą kursu jest poznanie dobrych praktyk i schematów, jak również najważniejszych z perspektywy matury zagadnień teoretycznych oraz algorytmów. Kurs maturalny pozwala również na rzetelne sprawdzenie swoich umiejętności w warunkach egzaminacyjnych, gdzie nasze rozwiązanie zostaje sprawdzone przez prowadzącego zajęcia - tak samo jak na maturze. Mamy również możliwość omówienia swoich błędów i skonsultowania wątpliwości z doświadczonym nauczycielem lub korepetytorem.

Mamy nadzieję, że przedstawione wskazówki pomogą Ci w dobrym przygotowaniu się do matury z informatyki. Jeżeli interesuje Cię przygotowanie do egzaminu z informatyki w ramach kursu maturalnego, serdecznie zapraszamy Cię na nasz roczny kurs grupowy, który rozpoczyna się we wrześniu. Zapraszamy również na 2-dniowe intensywne zajęcia powtórkowe z matury z informatyki, w ramach których odbędą się warsztaty praktyczne i przegląd najważniejszej teorii.

Comments


Commenting has been turned off.

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page