top of page

Scratch – programowanie dla dzieci. Co to jest?

Aktualnie programowanie uznawane jest za kompetencję przyszłości. Coraz więcej zawodów – również tych spoza branży IT – wymaga od swoich pracowników, chociaż podstawowych umiejętności kodowania. Jeśli chcesz zadbać o przyszłość swojego dziecka, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów, które pozwolą mu podjąć naukę programowania. Jednym z narzędzi, które pomaga rozpocząć przygodę dziecka z kodowaniem, jest język programowania Scratch. Na czym dokładnie polega scratch programowanie?


scratch programowanie dla dzieci

Scratch programowanie dla dzieci – co to jest?

Scratch to edukacyjny język obiektowy stworzony do budowania interaktywnych historii, gier i animacji w sposób wizualny i intuicyjny. Scratch został stworzony przez Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab i jest często używany do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania. To także środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów. Możliwe jest także umieszczanie stworzonych projektów, dyskutowanie o nich i pobieranie prac stworzonych przez innych uczestników.


W Scratchu nie pisze się kodu tekstowego. Zamiast tego korzysta się z klocków reprezentujących różne funkcje i polecenia. Klocki te można łączyć ze sobą w logiczne sekwencje, tworząc w ten sposób kod przypisany określonemu obiektowi. To podejście jest znacznie bardziej wizualne i intuicyjne, co czyni je atrakcyjnym dla osób, które są nowe w świecie programowania.


Odkryj pasję do programowania.


Jak zacząć przygodę ze Scratchem? Pierwsze kroki

Zaczynając swoją przygodę ze Scratchem, najważniejszym krokiem jest zrozumienie, że jest to platforma programistyczna tworzona w celu nauczenia dzieci kodowania. Aby rozpocząć, wystarczy założyć darmowe konto na stronie Scratch. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów, które dokładnie przeprowadzają młodych pasjonatów przez wszystkie etapy Scratcha. Dzięki temu nauka programowania jest jeszcze prostsza!


Przy tworzeniu pierwszego projektu w Scratch, warto skupić się na łatwych zadaniach. Może to być na przykład animacja postaci lub prosta gra. Ważne jest, aby dziecko mogło zobaczyć efekty swojej pracy jak najszybciej – to motywuje do dalszej nauki. Pamiętajmy, że Scratch to nie tylko nauka programowania, ale przede wszystkim świetna zabawa!


Programowanie dla dzieci Scratch – zalety

Programowanie w Scratch jest nie tylko fascynującym hobby, ale także niezwykle wartościowym narzędziem edukacyjnym. Dzieci, które uczą się programowania w Scratch, rozwijają umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków. Ponadto Scratch jest platformą, która promuje kreatywność i innowacyjność, zachęcając dzieci do tworzenia własnych projektów i gier. Dzięki temu dzieci nie tylko uczą się podstaw programowania, ale także rozwijają swoje umiejętności twórcze i innowacyjne.


W kontekście edukacji nauka programowania w Scratch ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to platforma, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku czy doświadczenia. Dzieci mogą zacząć naukę programowania w Scratch już w młodym wieku, co daje im przewagę w przyszłości. Ponadto Scratch jest platformą, która jest łatwa w użyciu i zrozumieniu, co sprawia, że nauka programowania staje się zabawą, a nie zadaniem. Wreszcie, Scratch jest społecznością, w której dzieci mogą dzielić się swoimi projektami i pomysłami, co promuje współpracę i komunikację.


programowanie dla dzieci scratch

Programowanie Scratch – praktyczne porady

Tworzenie projektów w Scratchu nie musi być skomplikowane. Podstawą jest zrozumienie, jak działają bloki kodu i jak je ze sobą łączyć. Dzieci mogą zacząć od prostych animacji, takich jak poruszający się obiekt na ekranie. Następnie, mogą dodać interakcje, takie jak sterowanie obiektem za pomocą klawiatury.


W Szkole Programowania Jacka Tomasiewicza ten edukacyjny język obiektowy prezentowany jest dzieciom i młodzieży na kursie „Kreatywne Myślenie”. Dzięki temu, że nauka prowadzona jest przez młodych i aktywnych zawodowo programistów, najmłodsi kursanci szybko nauczą się podstawowych elementów programowania, logicznego myślenia i matematycznego spojrzenia na wyzwania. Nauka programowania w Scratchu zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy dzieci będą miały pełną możliwość i dowolność w przekładaniu swoich pomysłów w rzeczywistość  za pomocą kodowania.


Na czym warto skupić się podczas pierwszych kroków nauki programowania w Scratchu?


  • Używaj komentarzy – pomagają one zrozumieć, co dany blok kodu robi, szczególnie gdy projekt staje się bardziej skomplikowany.

  • Testuj projekty – regularne testowanie pozwala na szybkie wykrywanie i naprawianie błędów.

  • Używaj zmiennych – pozwalają one na przechowywanie informacji, które mogą być używane w różnych częściach projektu.Najpopularniejsze zadania i ćwiczenia w Scratch dla dzieci

Podczas nauki programowania w Scratch, dzieci często spotykają się z różnymi zadania i ćwiczeniami. Najpopularniejsze z nich to:

  • tworzenie animacji – dzieci uczą się, jak tworzyć proste animacje, takie jak poruszające się postacie czy zmieniające się tła;

  • programowanie gier – jest to jedno z najbardziej ekscytujących zadań dla dzieci. Mogą tworzyć własne gry, takie jak gry platformowe, gry logiczne czy gry zręcznościowe;

  • tworzenie muzyki – dzieci mogą nauczyć się, jak programować prostą muzykę, używając różnych dźwięków i efektów;

  • programowanie interaktywnych historii – dzieci mogą tworzyć interaktywne historie, w których postacie reagują na różne zdarzenia.scratch dla dzieci

Bezpieczeństwo w Scratch – co powinni wiedzieć rodzice?

Bezpieczeństwo w sieci to temat, który nieustannie budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rodziców. Scratch, jako platforma edukacyjna, stawia na bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników. Dzieci mają możliwość tworzenia i dzielenia się swoimi projektami, ale wszystko to odbywa się w kontrolowanym środowisku, gdzie moderatorzy monitorują aktywność i interakcje.


Warto rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci, uczyć go, jak rozpoznawać potencjalne zagrożenia i jak się przed nimi chronić. Scratch jest bezpiecznym miejscem do nauki programowania, ale jak każde narzędzie online, ma swoje zalety i wady. Najważniejszą zaletą jest dostęp do ogromnej społeczności, która pomaga, inspiruje i motywuje do dalszej nauki. Ważne jest jednak, aby rodzice byli zaangażowani w proces edukacyjny swojego dziecka, również wtedy, gdy korzysta ono z takich narzędzi jak Scratch. Nasi trenerzy doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo dzieci w internecie, dlatego też zajęcia prowadzone są, tak aby zapewnić najmłodszym kompleksową ochronę. Chcemy pokazać naszym kursantom i rodzicom oraz opiekunom, że odpowiednio wykorzystywana sieć, może stać się potężnym narzędziem do rozwoju.


Scratch programowanie – kompetencje przyszłości

W erze cyfryzacji umiejętność programowania staje się niezwykle cenną kompetencją. Dlaczego warto zatem zacząć swoją przygodę z kodowaniem od Scratch? Przede wszystkim, Scratch jest platformą, która umożliwia dzieciom naukę programowania w sposób prosty i przystępny. Dzięki interaktywnym blokom dzieci mogą tworzyć własne projekty, rozwijając przy tym zamiłowanie do branży IT. Dodatkowo początkowe programowanie odbywa się w kontrolowanych warunkach pod okiem doświadczonych trenerów, co pozwala szybko wychwycić indywidualne ukierunkowania i zainteresowania dzieci oraz skupić się na ich rozwoju.


Nauka programowania od najmłodszych lat może otworzyć przed dzieckiem wiele drzwi w przyszłości, gdyż IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Zawód programisty to jedno z najlepiej opłacanych stanowisk. Współcześnie umiejętności programowania dają ogromne możliwości zawodowe nie tylko w Polsce, ale także na świecie.Odkryj pasję do programowania.
FAQ:

  • Co to jest Scratch?

Scratch to edukacyjny język obiektowy, który służy do nauki podstaw kodowania. To także miejsce, w którym uczestnicy projektów mogą dzielić się swoimi pracami i wymieniać spostrzeżeniami na ich temat.


  • Jakie zalety ma nauka programowania Scratch?

Programowanie w Scratch to pierwszy krok dzieci i młodzieży do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Scratch rozwija kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Jest to także świetny sposób, aby rozbudzić w dziecku zamiłowanie do branży IT.


  • Czy programowanie to kompetencja przyszłości?

Tak, programowanie i kodowanie uznawane są za kompetencje, które nie tylko współcześnie, ale także w przyszłości zapewnią dobrze płatną pracę. Decyzja o rozpoczęciu przez dziecko nauki w Scratch to inwestycja w jego późniejszą karierę zawodową.

Comments


Commenting has been turned off.

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page