top of page

Jak poprawić brak koncentracji u dziecka?

W dzisiejszym świecie pełnym bodźców i nieustannych zmian zdolność do skupienia uwagi staje się cenną umiejętnością. Jej brak może wpływać na procesy edukacyjne i codzienne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Krótkie i niedostateczne utrzymanie zainteresowania może bowiem powodować problemy w szkole i w przyszłym życiu zawodowym. Wielu rodziców zastanawia się więc, co poprawia koncentrację? Jedną z ciekawszych, a zarazem skutecznych metod jest nauka kodowania i programowania. Aktywności te nie tylko zachęcają umysł do skupienia, ale również rozwijają logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów.


Jak poprawić brak koncentracji u dziecka

Zaburzenia koncentracji uwagi – co to jest?


Zaburzenia koncentracji objawiają się często rozkojarzeniem i trudnościami w skupieniu się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. To z kolei może prowadzić do frustracji i obniżenia osiągnięć szkolnych. Istotne jest, aby zrozumieć, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia w celu poprawy koncentracji. Warto pamiętać też, że o deficycie uwagi i koncentracji mówimy tylko wtedy, gdy stopień koncentracji u dziecka jest niedostateczny do wieku, a momenty znacznego rozkojarzenia zdarzają się bardzo często.


Jak objawiają się zaburzenia koncentracji u dzieci? Poniższe cechy zachowania dziecka to przykładowe objawy zaburzeń uwagi i koncentracji.


 • Problemy z prawidłowym utrzymaniem uwagi – nastolatkowie mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi na jednym zadaniu lub temacie przez dłuższy czas. Łatwo się rozpraszają, szybko tracą zainteresowanie lub wręcz przeciwnie – skupiają uwagę na nieistotnych szczegółach.

 • Zaburzenia pamięci – dzieci mogą mieć problemy z zapamiętywaniem zarówno krótko-, jak i długoterminowym. Pojawiają się też trudności z odtworzeniem informacji, które niedawno przeczytały lub usłyszały.

 • Brak właściwej organizacji pracy – zaburzenia koncentracji mogą sprawić, że nastolatkowie mają trudności z organizacją swoich zadań, harmonogramów i obowiązków. Niechęć do podejmowania aktywności umysłowej związanej z planowaniem przejawia się w problemach z gospodarowaniem swoim czasem, co prowadzi do opóźnień, zapominalstwa i niezrealizowania celów – nie tylko tych narzuconych np. w szkole, ale także osobistych.

 • Zaburzenia uwagi w szkole – nastolatkowie z zaburzeniami koncentracji mogą mieć trudności z utrzymaniem uwagi na lekcjach szkolnych i zrozumieniem materiału dydaktycznego. Często mają problem związany ze skupieniem się na nauczycielu lub zadaniach oraz z wykonywaniem pracy domowej. Ma to oczywiście negatywny wpływ na wyniki szkolne. Dzieciom zmagającym się z zaburzeniami uwagi trudniej przyswajać wiedzę, rozwiązywać zadania i osiągać sukcesy w nauce.

 • Trudności w wykonywaniu zadań – pojawiają się także trudności w wykonywaniu zadań, które wymagają skupienia uwagi i koncentracji, takich jak czytanie, pisanie, rozwiązywanie zadań matematycznych czy wykonywanie złożonych zadań – nawet jeśli są one wykonywane hobbystycznie. Nieumiejętność utrzymania koncentracji na swoich pasjach obniża poczucie wartości w młodych ludziach oraz grozi porzuceniem zainteresowań.

 • Rozproszenie i impulsywność – problemy z koncentracją mogą prowadzić do trudności z kontrolowaniem swoich emocji i zachowań, co przekłada się na między innymi podejmowanie ryzykownych decyzji i problemy w relacjach z innymi.


Stosowanie nowoczesnych metod edukacyjnych, takich jak nauka kodowania i programowania, może okazać się skutecznym narzędziem w walce z zaburzeniami koncentracji. Kursy programowania dla dzieci wymagają logicznego myślenia i skupienia, jednocześnie oferując interaktywną formę nauki, która przyciąga uwagę nastolatka.


Rozpoznanie i zrozumienie przyczyn problemów z koncentracją jest pierwszym krokiem do ich rozwiązania.Problem z koncentracją u dziecka – z czego wynika?


Przyczyny zaburzeń koncentracji u dzieci mogą mieć różnorodne podłoże. Jednym z nich jest nadmiar bodźców – szybkie tempo życia, szkoła, media społecznościowe i presja. Te czynniki mogą przyczyniać się do rozpraszania uwagi i utrudniać skupienie na pojedynczym zadaniu. Ponadto nie można pominąć aspektu rozwoju neurologicznego – mózg dziecka jest wciąż w fazie intensywnego wzrostu, co oznacza, że naturalne jest występowanie pewnych trudności z koncentracją.


Jednocześnie pojawiają się także zaburzenia funkcji poznawczych takie jak ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), które znacząco wpływają na zdolność dziecka do skupienia się na zadaniach wymagających długotrwałej uwagi. Warto pamiętać, że wbrew stereotypom w przypadku zespołu zaburzeń uwagi ADHD objawem nie jest tylko nadpobudliwość i nadmierne pobudzenie, ale także problemy z koncentracją.

Częstą przyczyną powstałych zaburzeń związanych z utrzymaniem skupienia może być także nieodpowiednia dieta zawierająca produkty pobudzające np. napoje z kofeiną oraz zbyt intensywny rytm dnia. Zarówno u starszych jak i młodszych dzieci bardzo ważny jest także odpoczynek. Jeśli pojawiają się niedobory snu lub przemęczenie spowodowane zbyt dużą liczbą obowiązków może to również prowadzić do problemów z utrzymaniem skupienia.


Innym istotnym czynnikiem są metody edukacyjne stosowane w szkołach, które nie zawsze są dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów. Dzieci często są zmuszane do pasywnego odbioru wiedzy, co prowadzi do znużenia i rozkojarzenia. Nic więc dziwnego, że nastolatek nie jest w stanie skupić swojej uwagi na prowadzonych zajęciach. Taki mechanizm możemy oglądać już w wieku przedszkolnym, gdy znudzone przedszkolaki odchodzą od grupy na zajęciach w poszukiwaniu ciekawszych aktywności. Wprowadzenie aktywnych form nauki może znacząco poprawić zdolność koncentracji u dzieci i przełożyć się na ich zainteresowanie również w dorosłym życiu.


Odkryj pasję do programowania.


Jak poprawić koncentrację u dziecka? Rozwijanie pasji do programowania


Stymulowanie umysłu dziecka poprzez zajęcia programistyczne może znacząco wpłynąć na jego zdolność koncentracji. Zajęcia te wymagają logicznego myślenia i skupienia uwagi na szczegółach, co przekłada się na lepszą koncentrację w innych dziedzinach życia. Dzieci uczące się programowania nie tylko rozwijają umiejętności techniczne, ale także uczą się wytrwałości i cierpliwości, które są niezbędne do rozwiązywania problemów programistycznych. Regularne ćwiczenia z kodowania bądź programowania mogą pomóc dziecku w lepszym zarządzaniu swoją uwagą i czasem.


Tworzenie własnych gier, aplikacji czy stron internetowych to dla młodych ludzi nie tylko źródło satysfakcji, ale również sposób na rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia. Interaktywne środowisko, jakie oferuje nasza szkoła programowania dla dzieci, pozwala na natychmiastowe obserwowanie efektów swojej pracy, co jest silnym motywatorem do dalszej nauki i koncentracji na wykonywanych zadaniach.Brak koncentracji u dziecka 11 lat – trudny wiek nastolatka


Nie tylko jedenastoletnie dzieci często zmagają się z rozpraszaniem uwagi. Problem dotyczy także nieco młodszych i starszych nastolatków – co jest naturalnym elementem ich rozwoju. W tym okresie mózg dziecka jest wyjątkowo plastyczny i otwarty na nowe wyzwania, a dziecko chłonie świat bardzo intensywnie. To trudny czas, ale też jeden z lepszych momentów, aby zachęcić młodego człowieka do rozwoju swoich pasji. Ważne jest jednak, aby korzystać z profesjonalnych kursów np. „Programowanie Minecraft” w wygodnej wersji online, w którym poziom wiedzy i rozkład zajęć jest dopasowany do poziomu wiedzy i wieku dziecka.Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka?


Zajęcia z kodowania i programowania mogą znacząco wpłynąć na poprawę koncentracji u dzieci. Rozwijają one zdolność do skupienia uwagi na szczegółach. Przez pracę nad konkretnym projektem, dziecko uczy się jak planować swoje działania i jak krok po kroku dążyć do celu, co przekłada się na lepszą zdolność utrzymania uwagi również w innych dziedzinach życia. Kursy programowania i kodowania, oferujące interaktywne i angażujące zadania, są atrakcyjną formą nauki dla dziecka, która w naturalny sposób zwiększa jego zdolność do koncentracji.Jak poprawić brak koncentracji u dziecka? Nauka programowania może być rozwiązaniem!


Programowanie oferuje strukturalne podejście do rozwiązywania problemów, które jest bardzo atrakcyjne dla młodych umysłów. Jednak jak to wygląda w praktyce?

Tworzenie algorytmów wymaga od dziecka skupienia i sekwencyjnego myślenia.

Debugowanie kodu (szukanie błędów) uczy dzieci cierpliwości i konieczności skupienia na szczegółach.

Realizacja projektów programistycznych pomaga w rozwijaniu zdolności do długotrwałego koncentrowania się na zadaniu.

Wprowadzenie dziecka w świat programowania może być również doskonałą okazją do rozwijania innych umiejętności poznawczych, takich jak pamięć robocza, elastyczność poznawcza czy funkcje wykonawcze. Te umiejętności są niezbędne nie tylko w nauce kodowania i programowania, ale również w wielu innych dziedzinach życia. Dzięki temu, że programowanie jest aktywnością wymagającą zaangażowania wielu obszarów mózgu, może ono stanowić doskonałe narzędzie do wszechstronnego rozwoju dziecka.FAQ:

 1. Jakie są główne przyczyny braku koncentracji u dziecka 10-12 lat?


Do głównych przyczyn powodujących brak koncentracji u dzieci i nastolatków w wieku od 10 do 12 lat możemy zaliczyć między innymi:

 • trudny wiek dojrzewania,

 • niedobór snu i nieodpowiednia dieta,

 • nadmiar bodźców,

 • zaburzenia ADHD,

 • nieskuteczne i nudne metody edukacyjne.


 1. Czy nauka programowania może pomóc w innych obszarach edukacji dziecka? Tak, nauka programowania bardzo dobrze wspiera inne obszary edukacji dziecka. Rozwija logiczne myślenie, zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność. Te umiejętności są przenośne i mogą pozytywnie wpłynąć na naukę matematyki, nauk ścisłych oraz innych przedmiotów szkolnych.

 2. Jak poprawić koncentrację u dziecka? Jednym z ciekawszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na poprawę koncentracji u dziecka jest nauka kodowania i programowania. Zajęcia te są bowiem interesujące dla nastolatków, a jednocześnie uczą cierpliwości i wymagają utrzymania uwagi. Natomiast rezultaty takich działań są widoczne od razu, dlatego dziecko jest ciągle zmotywowane.

Comentarios


Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page