top of page

Co robić, gdy dziecko ma problemy z nauką i zapamiętywaniem?

Czy Twoje dziecko ma problemy z nauką i zapamiętywaniem? W dzisiejszym świecie, pełnym różnych „rozpraszaczy”, rodzice często stają przed dylematem, jak najlepiej wspierać swoje pociechy w edukacji. Od problemów z zapamiętywaniem po trudności w przyswajaniu nowej wiedzy – wyzwania te mogą wydawać się nie do pokonania. Istnieje jednak wiele strategii i narzędzi, które mogą w tym pomóc, dlatego poznaj je już dziś!


Problemy z nauką i zapamiętywaniem

Problemy z nauką i zapamiętywaniem – jak je rozpoznać?


Rozpoznawanie problemów z nauką i zapamiętywaniem u dziecka to pierwszy i kluczowy krok w kierunku znalezienia skutecznego rozwiązania. Mogą one objawiać się na różne sposoby, w zależności od wieku i indywidualnych predyspozycji dziecka. Zauważenie, że dziecko nie przyswaja wiedzy tak szybko jak rówieśnicy, lub że ma trudności z przypominaniem sobie informacji, które niedawno się uczyło, może być sygnałem, że potrzebuje dodatkowego wsparcia.


Ważne jest, aby obserwować dziecko w różnych sytuacjach – nie tylko podczas odrabiania lekcji, ale także w trakcie codziennych czynności, które mogą wymagać stosowania umiejętności zapamiętywania i przetwarzania informacji. Problemy z pamięcią u dzieci mogą objawiać się na przykład trudnościami w zapamiętywaniu codziennych rutyn, takich jak kolejność czynności podczas porannego przygotowania do szkoły, czy zapominaniem o ważnych datach i wydarzeniach.


Rozmowa z nauczycielami i innymi opiekunami może również dostarczyć cennych informacji na temat tego, jak dziecko radzi sobie w szkole. Często to właśnie szkoła jest miejscem, gdzie problemy z nauką i zapamiętywaniem u dziecka są najbardziej widoczne, ze względu na regularne ocenianie i konieczność przyswajania nowych informacji.Dziecko nie przyswaja wiedzy – jakie mogą być przyczyny problemów?


Problemy z nauką u 12 latka czy starszego dziecka wymagają zrozumienia wielu czynników, które mogą wpływać na proces jego edukacji. Problemy z pamięcią u dzieci w tym wieku mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, włączając w to zmiany emocjonalne, fizyczne i społeczne, które są charakterystyczne dla tego okresu rozwoju.


Na poziomie wewnętrznym, jedną z głównych przyczyn trudności w nauce może być rozwój poznawczy dziecka. W wieku 12 lat dzieci zaczynają przechodzić przez znaczące zmiany w sposobie myślenia, przechodząc od konkretnego rozumowania do bardziej abstrakcyjnego myślenia. Dla niektórych może to stanowić wyzwanie, szczególnie gdy w szkole wprowadzane są nowe i bardziej skomplikowane koncepcje.


Problemy z nauką u 13 latka lub nieco młodszego czy starszego dziecka mogą również wynikać z opóźnienia w rozwoju pewnych umiejętności poznawczych, takich jak szybkość przetwarzania informacji, pamięć robocza lub funkcje wykonawcze, które są kluczowe dla planowania, organizacji i przyswajania nowej wiedzy. Prawidłowe funkcjonowanie na tych polach jest bardzo ważne.


Zmiany emocjonalne i społeczne również odgrywają istotną rolę. Okres dojrzewania to czas, kiedy dzieci zaczynają intensywniej szukać akceptacji rówieśniczej i mogą być bardziej wrażliwe na presję grupy. To może przekładać się na zaburzenia koncentracji uwagi podczas nauki, jeśli dziecko odczuwa niepokój społeczny lub jeśli jego uwaga jest rozproszona przez relacje z rówieśnikami. Dodatkowo, problemy z nauką u dziecka mogą być nasilone przez zaburzenia zachowania w przypadku ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), zmiany hormonalne, które wpływają na nastrój, energię i motywację do nauki.


Czynniki zewnętrzne, takie jak środowisko domowe i szkolne czy błędy wychowawcze również mają kluczowe znaczenie. Niestabilność w domu, brak odpowiedniego miejsca do nauki, problemy w komunikacji z nauczycielami czy też brak wsparcia ze strony rodziców, mogą negatywnie wpływać na zdolność dziecka do nauki i koncentracji.


Odkryj pasję do programowania


Strategie i techniki poprawy pamięci oraz wspierania dziecka, które nie przyswaja wiedzy


W obliczu wyzwań edukacyjnych, z jakimi może się zmagać dziecko mające problem z nauką, rodzice i opiekunowie poszukują skutecznych strategii i technik, które wspomogą proces nauki. Rozumienie indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka jest ważne przy dostosowaniu odpowiednich metod nauki, które mogą znacząco poprawić jego zdolności przyswajania informacji.


Strategie wspierania dziecka, które nie przyswaja wiedzy

 • Dostosowanie technik nauczania do preferowanego stylu uczenia się dziecka – czy to wizualnego, słuchowego, czy kinestetycznego, może znacząco zwiększyć efektywność nauki.

 • Ustalanie krótkoterminowych celów – pomaga to w budowaniu poczucia osiągnięcia konkretnego celu, a taki zakończony etap motywuje do dalszej nauki, tworząc pozytywne doświadczenia związane z edukacją.

 • Wykorzystanie gier edukacyjnych i aplikacji – gry mogą uczynić naukę bardziej interaktywną i atrakcyjną, szczególnie dla młodszych dzieci, stymulując ich zainteresowanie i zaangażowanie.

 • Regularne przerwy – krótkie przerwy podczas sesji naukowych dobrze wpływają na poprawę koncentracji uwagi i efektywność przyswajania nowych informacji.


Techniki poprawy pamięci u dzieci

 • Ćwiczenia pamięciowe – gry pamięciowe, puzzle, i łamigłówki są doskonałymi narzędziami do rozwijania pamięci operacyjnej i długotrwałej.

 • Mnemotechniki – ułatwiają zapamiętywanie trudnych informacji poprzez zastosowanie rymów, akronimów czy prostych wizualizacji.

 • Ćwiczenia koncentracji – zadania wymagające skupienia uwagi ze strony dziecka, takie jak czytanie ze zrozumieniem czy rozwiązywanie problemów matematycznych, wzmacniają zdolność do koncentracji.

 • Nauka w blokach tematycznych – segmentowanie materiału na mniejsze części ułatwia jego przyswajanie i organizację w pamięci w trakcie nauki.


Problemy z nauką w liceum u młodzieży – jak sobie radzić?


Problemy edukacyjne w liceum, wymagające samodzielności od uczniów, mogą być wyzwaniem. Najważniejszą i jednocześnie najefektywniejszą strategią jest poprawa organizacji, w tym tworzenie planów nauki z celami i terminami. Korzystanie z korepetycji czy grup wsparcia może zapewnić indywidualne podejście i poprawić motywację. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, które nadal chcą się rozwijać i szlifować swoje umiejętności.


Ważne jest dostosowanie metod nauki do potrzeb ucznia, np. poprzez wizualizacje czy mapy myśli. Zdrowie psychiczne również wpływa na naukę, więc wsparcie emocjonalne i profesjonalna pomoc psychologiczna mogą być niezbędne. Otwarta komunikacja między uczniem, rodzicami, a szkołą jest kluczowa w pokonywaniu barier edukacyjnych.Skuteczne metody edukacji – kursy organizowane przez naszą szkołę programowania dla dzieci i młodzieży


Nasza szkoła programowania dla dzieci proponuje skuteczne metody edukacji, które są doskonałym rozwiązaniem, gdy występują problemy z nauką i zapamiętywaniem u dziecka. Prowadzone przez nas kursy opierają się na zrozumieniu potrzeb młodych uczniów i dostosowaniu kursów, aby wprowadzić ich w świat technologii w sposób angażujący i inspirujący. Dzięki temu nasza oferta edukacyjna skupia się na rozwijaniu umiejętności i pasji do programowania od najmłodszych lat.


Rozpoczynając od podstaw, nasze kursy programowania dla dzieciidealne dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w programowaniu lub chcą rozwinąć posiadane już umiejętności. Przez zrozumienie materiału i intensywne ćwiczenia, uczniowie nabierają pewności w tworzeniu programów, co stanowi solidne fundamenty dla dalszej nauki. Wśród najchętniej wybieranych można wymienić:


 • kurs programowania Minecraft – Minecraft to nie tylko gra, ale i fantastyczne narzędzie do nauki programowania. Oferujemy zajęcia z programowania w Minecraft dla dzieci od 9 roku życia, gdzie uczą się one kontrolować postacie i świat gry za pomocą kodowania. To nie tylko świetna zabawa, ale także praktyczne wprowadzenie do myślenia programistycznego;

 • kurs dotyczący rozwoju kreatywnego myślenia – w naszej szkole kładziemy nacisk na kreatywne rozwiązywanie problemów. Dzięki kursom rozwijającym logiczne myślenie, koncentrację i kreatywność, dzieci w wieku 10-12 lat uczą się, jak podchodzić do wyzwań programistycznych w sposób innowacyjny i twórczy;

 • kurs Python dla początkujących – Python, dzięki swojej prostej składni i wszechstronności, jest doskonałym językiem dla młodych programistów. Nasz kurs dla dzieci od 12 do 16 lat skupia się na podstawowych elementach kodowania, instrukcjach warunkowych i pętlach, co stanowi świetne przygotowanie do dalszej nauki programowania;

 • kurs C++ dla początkujących – C++ ze względu na swoją wydajność, jest idealnym wyborem dla tych, którzy interesują się programowaniem gier lub przygotowują się do olimpiad informatycznych. Uczestnicy naszych kursów poznają podstawy składni C++, naukę pętli, instrukcji warunkowych i obsługę tablic, co gwarantuje solidne przygotowanie do bardziej zaawansowanych projektów.


W naszej szkole programowania dla dzieci stawiamy na metody, które nie tylko uczą, ale też inspirują i motywują młodych ludzi do dalszego rozwoju w dziedzinie technologii. Dzięki zróżnicowanym kursom uczniowie mają możliwość odkrywania swoich pasji i rozwijania umiejętności, które będą im służyć przez całe życie.


FAQ:


 1. Problemy z pamięcią u dziecka – jakie są tego przyczyny? Problemy z nauką u dzieci mogą wynikać z emocjonalnych, społecznych i poznawczych zmian dojrzewania, takich jak presja rówieśnicza, zmiany hormonalne, czy rozwój abstrakcyjnego myślenia. Czynniki zewnętrzne, jak niestabilność domowa czy problemy szkolne, również wpływają na zdolności edukacyjne.

 2. Jak pomóc dziecku, które ma problemy z nauką i zapamiętywaniem? Aby pomóc dziecku z problemami w nauce i zapamiętywaniu, warto stosować różnorodne metody edukacyjne, dostosowane do jego stylu uczenia się. Przydatne mogą być gry edukacyjne, wizualizacje, czy nauka w małych grupach, a także różnego rodzaju kursy dodatkowe. Niezbędne jest także zapewnienie wsparcia emocjonalnego i dużej dawki cierpliwości.

 3. Jak rozpoznać u dziecka problemy z nauką? Rozpoznanie problemów z nauką u dziecka wymaga obserwacji zachowań w różnych sytuacjach, nie tylko podczas nauki, ale i codziennych czynności. Sygnałami ich wystąpienia mogą być wolniejsze przyswajanie wiedzy niż u rówieśników lub zapominanie niedawno poznanych informacji. Ważne jest rozmawianie z nauczycielami, aby dowiedzieć się, jak dziecko radzi sobie w szkole.Comentarios


Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page