top of page

Kiedy powstał Minecraft? Kim jest twórca Minecraft?

Globalny fenomen w świecie gier wideo, grę Minecraft, stworzył szwedzki programista Markus Persson, znany jako Notch. Prace nad nią rozpoczął w maju 2009 roku, inspirując się innymi popularnymi tytułami związanymi z budową lochów i innych konstrukcji, takimi jak Infiniminer. Oficjalne wydanie gry nastąpiło w listopadzie 2011 roku. Notch wraz ze swoją grą zdobył ogromne uznanie i popularność na całym świecie. Minecrafta, charakterystyczny, blokowy świat gry, poznał już w zasadzie każdy, gdyż tytuł ten na dobre wdarł się do kultury masowej. Warto poznać jego historię i dowiedzieć się, o co chodzi w grze Minecraft.kiedy powstał minecraft


Co to jest Minecraft i o co w tym chodzi?

Minecraft to gra wideo, która zrewolucjonizowała branżę gamingową dzięki swojej unikalnej mechanice, otwartemu środowisku i nietypowej grafice. Przypomina bowiem pikselową sztukę, gdzie świat składa się z bloków reprezentujących różne materiały i elementy.


Minecraft oferuje różne tryby gry, w tym tryb przetrwania, gdzie gracze muszą zdobywać zasoby i utrzymywać poziom zdrowia, oraz tryb kreatywny, który daje nieograniczony dostęp do zasobów i pozwala na koncentrację na budowaniu i tworzeniu.


Jedną z najważniejszych zalet Minecrafta jest jego aspekt społecznościowy. Wszystkie wersje gry mają rozbudowaną społeczność graczy, którzy tworzą i dzielą się własnymi światami, strukturami i modyfikacjami, co znacząco wzbogaca ich doświadczenia. Obecnie gra jest wykorzystywana jako element nauki – wykorzystuje ją np. nasza szkoła programowania dla dzieci.


Historia Minecraft – w którym roku powstał Minecraft i jak wyglądał jego rozwój?

Kim jest twórca Minecraft? Niewiele osób, nawet zagorzałych wielbicieli tego tytułu, ma świadomość, że Minecraft jest dziełem (z początku) jednej tylko osoby – szwedzkiego programisty Markusa „Notcha” Perssona. Programista o ogromnej wiedzy, ambicjach i chęci dążenia do doskonałości, wcześniej pracował w firmach King i jAlbum. Dla Notcha nie było to jednak spełnienie marzeń – było nim stworzenie własnej, nietypowej gry. Inspiracją dla Minecrafta były inne popularne tytuły, takie jak RubyDung, gra o budowaniu bazy, oraz Infiniminer, gra o kopaniu w świecie zbudowanym z bloków.


Pierwszą wersję Minecraft na komputery osobiste, znaną jako Java Edition, Notch opublikował 17 maja 2009 roku na forum TIGSource, dla niezależnych twórców gier. Po uzyskaniu od forumowiczów wielu pozytywnych opinii oraz kilku sugestii dotyczących rozwoju gry Notch dokonał aktualizacji, wprowadzając wersję Classic oraz w kolejnym roku kalendarzowym wersje Indev i Infdev. Persson stale udzielał się na forum i brał pod uwagę wszelkie sugestie, mogące choćby w minimalnym stopniu wpłynąć na całokształt gotowego projektu.


W czerwcu 2010 roku Notch wydał dużą aktualizację swojej gry – wersję Alpha. W grze pojawiły się nowe elementy, takie jak tryb przetrwania. Wtedy też Minecraft zaczął zyskiwać na popularności, a Notch wodzony popularnością zrezygnował ze stałej pracy, na rzecz pół etatu, później jednak zrezygnował z niej całkowicie, aby skupić się na Minecrafcie. Rezultatem było założeniem firmy Mojang. Nie założył jej jednak sam, a wraz ze swoimi kolegami „po fachu” – Carlem Mannehem i Jakobem Porserem.


Pełna wersja Minecrafta pod skrzydłami nowo założonej firmy Mojang została wydana 18 listopada 2011 roku i odniosła gigantyczny sukces rynkowy w branży gamingowej. Notch przekazał rolę głównego projektanta Jensowi „Jebowi” Bergenstenowi, który przejął pełną kontrolę kreatywną nad grą. Wraz ze wzrostem bazy graczy, Mojang rozwijał się, wprowadzając nowe aktualizacje i edycje gry, dodając nowe funkcje i elementy. Właśnie dlatego gra występuje np. jako Pocket Edition czy też jako Story Mode.


Sukces Minecrafta zaowocował przejęciem Mojang i praw do gry przez koncern Microsoft w 2014 roku. Za ile Notch sprzedał Minecrafta? To rekordowe 2,5 miliarda dolarów – wprost bajońska suma, która zasiliła konto firmy, bogaty stał się także sam Notch. Minecraft kontynuował rozwój pod szyldem firmy Microsoft, dodając nowe elementy, takie jak walki z bossami, rozszerzony świat podziemny, dodatkowe wymiary i obszary. Wiele osób z uwagi na zerową obecność w mediach zastanawia się, czy Notch żyje. Jak się okazuje – tak, żyje, choć całkowicie odsunął się od Minecrafta, którego w 2021 roku uznał za „martwą grę”.


Odkryj pasję do programowania.
Historia Minecrafta w pigułce:

  • 2009 – Markus „Notch” Persson rozpoczął rozwój Minecrafta, początkowo pod nazwą „Cave Game”. Gra szybko przeszła do wersji „Minecraft: Order of the Stone” i ostatecznie została skrócona do „Minecraft”. W tym samym roku gra została publicznie udostępniona i rozpoczęto rozwój trybu multiplayer.

  • 2010 – Minecraft przeszedł w fazę rozwoju Infdev, wprowadzając nieskończone mapy. Notch skupił się na pełnoetatowej pracy nad grą, co zaowocowało wprowadzeniem wielu kluczowych funkcji, w tym systemu wózków i pierwszych aktualizacji „Secret Friday”. W czerwcu Minecraft przeszedł do fazy Alpha, a w grudniu ukazała się wersja gry Beta.

  • 2011 – pełna wersja Minecrafta została wydana w listopadzie. W tym roku Notch przekazał prowadzenie projektu Jensowi „Jebowi” Bergenstenowi. Gra szybko stała się sukcesem, rozwijając swoją bazę graczy i wprowadzając nowe aktualizacje.

  • 2014 – firma Microsoft nabyła Mojang i prawa do Minecrafta.

  • 2015 - teraz – Minecraft jest stale rozwijany i wzbogacany o nowe funkcje i edycje, w tym Minecraft: Education Edition. Producent, chcąc podsycić zaangażowanie graczy, na bieżąco wprowadza nowe aktualizacje i rozszerza swoją dostępność na różne platformy i rzeczywistość wirtualną. W 2023 roku ukazała się aktualizacja Trails & Tales. Obecnie tytuł jest wykorzystywany z uwagi na swoją konstrukcję nawet w ramach zajęć pozalekcyjnych, takich jak nasze programowanie z Minecraftem.


Gra na przestrzeni wielu lat została wydana na różne platformy. Opublikowano między innymi wersje konsolowe – Xbox, PlayStation, gra trafiła nawet na konsole Nintendo. W Minecrafta można grać na niemal każdym elektronicznym urządzeniu – nawet na leciwym już systemie operacyjnym Windows Phone.


Już dziś zapisz swoją pociechę na kurs programowania dla dzieci – być może osiągnie to, co osiągnął sam Notch?FAQ

  • Czym jest Minecraft i jakie są główne cele gry?

Minecraft to gra sandboxowa, która umożliwia graczom budowanie, eksplorowanie i przeżywanie przygód w otwartym świecie zbudowanym z bloków, bez określonych celów, co pozwala na swobodną kreatywność.

  • Kto stworzył Minecrafta i kiedy gra została wydana?

Minecraft został stworzony przez szwedzkiego programistę Markusa Perssona, znanego jako „Notch”, i został oficjalnie wydany w listopadzie 2011 roku, po kilku latach rozwoju.

  • Ile lat ma Minecraft?

Minecraft został pierwotnie wydany w maju 2009 roku, co oznacza, że w 2024 roku gra obchodzi swoje 15-lecie.Comments


Commenting has been turned off.

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page