top of page

Ile trwa nauka programowania od zera?

Umiejętność programowania nie jest już traktowana jak wiedza tajemna, do której dostęp mają tylko nieliczni. Rozwój internetu i postęp technologiczny sprawiły, że uzyskanie kompleksowej wiedzy o programowaniu jest znacznie prostsze niż kiedyś – nawet bez żadnych podstaw. Z drugiej jednak strony duża popularność programowania sprawia, że wyróżnienie się będzie wymagało poświęcenia nauce znacznej ilości czasu. A zatem ile trwa nauka programowania? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!


Nauka programowania dla dzieci

Ile zajmuje nauka programowania od zera?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile czasu zajmuje nauka programowania, warto podkreślić, że w zasadzie proces ten nie kończy się nigdy. Rozwój nowych technologii i metod wymusza stałe aktualizowanie swojej wiedzy, nawet jeśli możemy z czystym sumieniem nazwać się ekspertem. Uznajmy jednak, że celem jest osiągnięcie poziomu, na którym dorośli będą mogli spróbować swoich sił w branży IT. Jeśli natomiast nasze dziecko rozważa wzięcie udziału w konkursie informatycznym (zwłaszcza na poziomie zaawansowanym), to również będzie musiało poświęcić sporo czasu na naukę.


Tempo nauki programowania zależy od naprawdę wielu czynników, dlatego trudno jest podać jeden próg czasowy, po którego przekroczeniu natychmiast posiądziemy umiejętność programowania. Zakładając, że poświęcimy na naukę przynajmniej 1-2 godziny dziennie, to czas ten może wynieść od kilku do kilkunastu miesięcy. Często podawany jest także orientacyjny próg około 300-500 godzin, które trzeba poświęcić, by opanować podstawy programowania. Na ostateczny czas potrzebny do nauki programowania mogą wpływać takie kwestie jak:


  • Wiek – dzieci i osoby młode zwykle uczą się nowych rzeczy szybciej.

  • Predyspozycje i cechy takie jak umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, dobra pamięć, kreatywność czy cierpliwość.

  • Wybrany język programowania – JavaScript, Java, Python są zwykle polecanymi opcjami na początek. Praca programisty może natomiast wymagać opanowania języków takich jak C++.

  • Ilość czasu, jaką poświęcisz codziennie na naukę – dłuższe przerwy w nauce zdecydowanie nie są wskazane!

  • Wybrany tryb nauki – samodzielny, na kursie lub na studiach informatycznych. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

  • Metody – w przypadku programowania najlepiej postawić na dużą dawkę praktyki i pewną dozę teorii. Najlepiej jest eksperymentować i sprawdzać, które metody są skuteczne, a które nie.

  • Postawiony cel – każdy z nas inaczej rozumie nauczenie się programowania, ważne jednak, aby stawiać sobie jasne cele. Dla jednych będzie to umiejętność napisania własnej aplikacji, dla innych możliwość, aby zostać programistą.


Odkryj pasję do programowania.Nauka Pythona – ile czasu zajmie?

Jeśli chodzi o języki programowania, Python jest częstym wyborem wśród początkujących. Względna prostota w przypadku podstaw, duża czytelność i spore możliwości sprawiają, że zdecydowanie można polecić naukę Pythona dla osób, które zaczynają od zera. Ile czasu trwa nauka programowania w Pythonie? Oczywiście to zależy, do jakiego poziomu będziemy dążyć. Niezależnie od tego, czy chcemy dobrze przygotować się do konkursu informatycznego, czy wykorzystać Pythona w zawodzie programisty, jego nauka zajmie nam co najmniej 4 miesiące, jeśli poświęcimy na ten cel przynajmniej kilka godzin dziennie.


Python to także dobry sposób, aby wprowadzić swoje dziecko w świat programowania. W takim przypadku samodzielna nauka może jednak zniechęcić młodego człowieka. Zdecydowanie lepiej w takim przypadku postawić na dobry kurs programowania dla dzieci. Przykładem niech będzie kurs Python dla dzieci, który zbuduje dobre podstawy dla dalszego rozwoju w tym kierunku i przygotuje do wymagających konkursów informatycznych.


Jak się nauczyć programowania, nie znając podstaw?

Nauka programowania od zera będzie z pewnością wyzwaniem, w którym pierwsze skrzypce będzie grała motywacja i wytrwałość mimo niepowodzeń i braku widocznych efektów. Tak jak w przypadku większości umiejętności, na pierwsze efekty będzie trzeba trochę poczekać, na pewno jednak sprawią one ogrom satysfakcji. Dróg, do nauczenia się programowania od podstaw jest wiele i nie ma tej jednej uniwersalnej i najlepszej. Studia informatyczne to częsty wybór i może stanowić dobre uzupełnienie, jednak zwykle najlepiej stawiać na ciągłe doszkalanie się poprzez praktykę i współpracę z innymi pasjonatami programowania – to ważne szczególnie dla zostania programistą.


Naukę programowania najlepiej jest zaczynać jak najwcześniej. Dlatego warto próbować zainteresować swoje dziecko tą dziedziną – istnieją ku temu bardzo atrakcyjne sposoby np. programowanie z Minecraftem. Konkursy informatyczne to dla naszego podopiecznego nie tylko dodatkowa motywacja do nauki, możliwość sprawdzenia się, ale też szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły. Być może będzie to też dobra podstawa, by w przyszłości uzyskać zawód programisty. Nauka programowania na własną rękę jest w takich przypadkach zwykle zbyt trudna, najmłodszym przyda się pomocna dłoń, która wskaże im kierunki rozwoju. Pod tym względem szkoła programowania dla dzieci może być doskonałym pomysłem!

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

bottom of page