top of page
lustrzani-small-006.jpg

POZNAJCIE MICHAŁA

Michał Stawarz jest uczniem 3 klasy gimnazjum, dołączył do naszej szkoły programowania na początku 2017 roku. Michał ma wiele sukcesów, w 2018 roku uzyskał tytuł laureata Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów oraz tytuł laureata konkursu Logia.

Kiedy i jak zacząłeś przygodę z programowaniem?

Pierwszą styczność z programowaniem miałem cztery lata temu, uczyłem się wtedy w 5. klasie szkoły podstawowej. W ramach lekcji informatyki poznawałem Logomocję. Bardzo mi się to podobało. Z przyjemnością poznawałem nowe konstrukcje i rozwiązywałem zadania. W 6. klasie udało mi się nawet zostać laureatem konkursu MiniLogia. Dużą rolę w moim rozwoju odegrał mój Tata, który mnie dopingował i bardzo mi pomagał. Naturalną kontynuacją nauki Logomocji był Python i udział w konkursie Logia. Już w 1. klasie gimnazjum uzyskałem tytuł finalisty. W tym samym czasie zacząłem uczęszczać na zajęcia algorytmiczne prowadzone przez Jacka Tomasiewicza. Bardzo mnie to zainteresowało i zajmuję się tym do teraz.

Ile czasu w tygodniu poświęcasz na programowanie?

Zależy czy latem, czy zimą (śmiech). Intensywność mojej nauki wzrasta, kiedy przygotowuję się do udziału w Olimpiadzie. Natomiast, uśredniając, jest to około 10 godzin tygodniowo. Staram się regularnie uczestniczyć w zajęciach grupowych. Poza tym rozwiązuję zadania z poprzednich edycji olimpiad.

Ile zadań udało Ci się już rozwiązać?

Myślę, że kilkaset, blisko tysiąca.

Jaka forma nauki jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna?

Korzystam z wielu form nauki. Uczestniczę w zajęciach, gdzie poznaje nowe algorytmy. W domu zmagam się z zadaniami z poprzednich edycji olimpiad. Biorę też udział w symulowanych zawodach. Pozwalają one zmierzyć się z presją czasu i nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Jakie masz zainteresowania poza programowaniem? Jak odpoczywasz?

Interesuję się sportem. Gram w piłkę nożną, tenisa stołowego oraz jeżdżę rowerem. Ostatnio, z moją drużyną, wygrałem dzielnicowy turniej w ping ponga, który był eliminacjami do mistrzostw Warszawy. Poza sportem, interesuję się wędkarstwem.

Jaką największą rybę złowiłeś?

Szczupaka, 60cm.

Gdzie widzisz siebie za 3, 13 i 30 lat?

Za trzy lata będę licealistą. Prawdopodobnie wybiorę XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Chcę dalej trenować programowanie, rozwijać się w tym kierunku i startować w Olimpiadzie Informatycznej. Fajnie byłoby zostać finalistą lub laureatem. Dalszych planów na razie nie mam. Chciałbym jedynie, aby moja praca była wartościowa i pomagała innym ludziom.

Co jest Twoim największym osiągnięciem? Z czego jesteś najbardziej dumny i zadowolony?

Pytacie pewnie o osiągnięcia naukowe. W zeszłym roku zostałem laureatem OIGa, byłem rezerwowym zawodnikiem reprezentacji Polski na Europejską Olimpiadę Juniorów. W tym roku udało mi się zakwalifikować do drugiego etapu Olimpiady Informatycznej. Z pozostałych osiągnięć, to ten szczupak 60cm (śmiech).

Czego Tobie życzyć?

Przede wszystkim tego, żebym miał na wszystko czas: na naukę, sport i odpoczynek. Poza tym, życzcie mi dobrego wyniku na olimpiadzie.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy Tobie wielu sukcesów!

bottom of page